Satış Pazarlama

ULUSLARARASI İLİŞKİLER MEZUNU NE İŞ YAPAR?

ULUSLARARASI İLİŞKİLER MEZUNU NE İŞ YAPAR?

Uluslararası ilişkiler dış politika, savaş, müzakere, uluslararası kalkınma, uluslararası ticaret ve ekonomi gibi konuların incelenmesini içermektedir. Uluslararası ilişkiler geniş kapsamından dolayı disiplinler arası bir yaklaşım gerektirmektedir. Bunun sebebi ise iktisat, tarih, hukuk, felsefe, sosyoloji, psikoloji gibi pek çok farklı alandan yararlanmasıdır. Aynı zamanda akademik bir disiplin olan uluslararası ilişkiler Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu, Birleşmiş Milletler gibi devlet ya da devlet dışı aktörlerde de etkilidir. Uluslararası ilişkiler uzmanı kişiler ülkelerin ekonomik, diplomatik ya da siyasi anlamda kurdukları ilişkilere dair derin bilgi birikimine sahiptir. Bu nedenle de bir kuruluşun siyasi ya da ticari çıkarlarını yönetmekle sorumlu olurlar.

Uluslararası ilişkiler bölümü mezunu bir kişi geçmişten günümüze kadar oluşan kültürel, ekonomik ve diplomatik ilişkileri inceler. İncelemelerine göre de belirli stratejiler geliştirir. İş alanı ise oldukça geniş olan bir bölümdür. Fakat en büyük dezavantajı tam bir meslek tanımının olmamasıdır. Uluslararası ilişkiler mezunu bir kişi özellikle yurt dışı ile bağlantısı olan pek çok kurum ya da şirkette iş imkanı bulabilir. Evrensel bir içeriğe sahip olan uluslararası ilişkiler bölümü mezunlarının belirleyici özellikleri kalifiye olmalarıdır. Ayrıca mezunların çalıştıkları ülke hakkında bilgi birikimleri olmalıdır. Güncel olaylardan haberdar olmaları gerekmektedir.

Uluslararası ilişkiler bölümü mezunu pek çok devlet kurumunda iş imkanına sahiptir. Kariyer imkanları:

  • Konsolosluk
  • Sermaye Piyasası Kurulu
  • Ekonomi Bakanlığı
  • Dışişleri Bakanlığı
  • Rekabet Kurumu
  • Avrupa Birliği Bakanlığı
  • Milli Savunma Bakanlığı

gibi pek çok alan bulunmaktadır. Bu kurumlarda işe alınmak için Kamu Personeli Seçme Sınavında yeterli puana sahip olmak gerekmektedir. Bu kurumların haricinde NATO, UNICEF, Birleşmiş Milletler (BM), Danışmanlık Şirketleri, Sivil Toplum Kuruluşları Ekonomi ve Kalkınma İş birliği Örgütü (OECD), Siyasi Danışmanlık Şirketleri gibi pek çok alanda da iş imkanları bulunur. Özel sektörde iş imkanı ise reklamcılık, pazarlama uzmanı, müşteri ilişkileri uzmanı, satış pazarlama uzmanı, ticaret pazarlama uzmanı, uluslararası müşteri yönetimi, uluslararası ticaret operasyonlar uzmanı, halkla ilişkiler uzmanı finans uzmanı gibi pek çok alanda çalışma imkanı bulunmaktadır.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu