Sağlık

SAĞLIK YÖNETİMİ NE İŞ YAPAR?

SAĞLIK YÖNETİMİ NE İŞ YAPAR?

Sağlık yönetimi bölümü kendi içindeki sağlık bilgilerini sunmaktadır. Sağlık yönetimi sağlık sektöründe hizmet veren kurumların sağlığa özel yönetimini ve organizasyonunu planlayarak sorunlara çözüm bulmak için çalışan bir alandır. İdarecilik göreviyle sağlık kuruluşlarına hizmet verilmektedir. Bir sağlık yöneticisi sağlık kuruluşunun iş ve idari icraatlarını denetler. Personel, kuruluş, şirket ve devlet kurumları gibi genel iç sağlık sistemlerinden sorumlu tutulur. Özellikle son yıllarda ismini duyuran bir bölüm haline gelen sağlık yönetimi bölümü, mezunları görevi sağlık kurumlarının gerekli prosedürlerini yerine getirmek ve gerekli kondisyonu sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yönetim fonksiyonları hakkında da sorumluluklarını yürütmesi gereklidir. Kamu ya da özel hastane kurumları sağlık yöneticilerin idaresindedir. Bu sayede hizmet kalitesi de sağlık yöneticileri sayesinde artış göstermiştir.

Avrupa şartlarında iş alanı oldukça geniş olan sağlık yönetimi bölümü, Türkiye şartlarında bu şekilde değildir. Sağlık sektörü içerisinde yalnızca doktor ve hemşirelerin istihdamı değil, aynı zaman da sağlık çalışanı olmak için lisans eğitimi almış kişilerin de istihdamı gerekmektedir. Aslında sağlık sektörünün her alanında iş bulma imkanı olan bir bölümdür. Durum böyle de olsa Türkiye’de sağlık yönetimi bölümünden mezun olan kişiler sağlık alanının yer aldığı her alanda çalışma imkanına sahip değildir. Fakat işletmeye yönelik olan derslerden dolayı yönetici pozisyonunda da çalışma imkanı rahatlıkla bulunur.

Sağlık yönetimi bölümü mezunları sağlık yöneticisi unvanına sahip olur. Sağlık yöneticisi, sağlık kuruluşlarının yönetim, işletme ve planlama gibi pek çok bölümünde yer almaktadır. Burada asıl amaç başhekimin iş yükünü azaltmaktır. Bir sağlık yöneticisi devlette çalışabileceği gibi özel sektörde de çalışabilir. Kamuda çalışabilmek için KPSS puanının yeterli olması gerekirken, özel sektörde çalışabilmek için de yeterli niteliklere sahip olmak gerekmektedir. İş alanlarını Sağlık Bakanlığı, bakanlığa bağlı sağlık kurumları, sağlık turizm şirketleri, rehabilitasyon merkezleri, ilaç şirketleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler, tıbbi cihaz üreten işletmeler, evde bakım hizmeti veren kuruluşlar, huzurevleri arasındadır. Sağlık yöneticileri çalıştıkları kurumda hasta ve tıbbi bakım ile ilgisi olmayan tüm bölümlerde yer alabilir.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu