Sağlık

PSİKOLOG NE İŞ YAPAR?

PSİKOLOG NE İŞ YAPAR?

Psikolog kelime anlamı olarak ruh bilimci olarak bilinmektedir. İnsan davranışlarını inceleyen normalin dışındaki davranışları düzeltmeye çalışan mesleki bilgilerini bilimsel araştırmalarda ve insanların yaşadığı deneyimler de kullanan kişilere psikolog ismi verilmektedir.

Psikolog da olması gereken bazı özellikler bulunur. Bunlar arasında yeni geliştirilen test ve teknikleri takip etmek, bireyler ile iş ilişkisinin dışına çıkmamak, danışanlarına yargılamamak, yüksek konsantrasyon sahibi olmak, gözlem kabiliyetine sahip olmak ve olayları farklı bakış açıları ile görebilmek, kendi alanı dışında felsefe ya da sosyoloji gibi diğer alanlara da ilgi duymak, danışanların dili ile uyum sağlamak ve anlattıklarını anlayabilmek yer almaktadır.

Psikologların görevleri ve sorumlulukları bulunmaktadır. Bunlar görev ve sorumluluklar şu şekildedir:

  • İnsan davranışlarını inceler ve bu davranışların sebebini araştırır.
  • Ruhsal sorun ve sorunları yaşayan kişilerle görüşmeler yapar. Bu görüşmelerle birlikte altında yatan sebepleri belirler. Belirlediği bu nedenler ile uygun bir destek planı hazırlar.
  • Danışanlarına sorunları hakkında farkındalık kazandırır.
  • Dürtüler, davranışlar ve güdüleri inceler.
  • Psikoloji değerlendirmeler yapar.
  • Neden sonuç ilişkisi kurar.
  • Danışmanlarının kendisini anlatmış oldu olay ya da durumları adli bir vaka olmadığı durumda kimseyle paylaşamaz.
  • İnsanları ruhsal hastalıklar konusunda bilgilendirir. Bunun için de seminer, konferans ya da eğitim düzenler.
  • Bireylerin çevresindeki olumsuzluklara neden olan kaos ya da problemin altında yatan faktörler araştırılarak uygun bulunan teknikleri uygular.
  • Kişilik testi, zeka testi, yetenek testi, tutum testi gibi bazı test ya da değerlendirmeleri kullanarak kişide oluşan sorun ya da sorunların kaynağını çözer. Bu kaynak içinde olası çözümler üretir.

Üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olan kişilerin hangi alanda uzmanlaşır. Uzmanlaşma alanına göre çalıştığı yerlerde değişebilir. Mezun olan kişi psikolog unvanına sahip olur. Kamuda ve özel sektörde çalışılabilecekleri gibi yüksek lisans yaparak yalnızca bir alanda da uzmanlaşmakta mümkündür. Uzman klinik psikolog unvanı ile kendi işyerini kurma imkanı da bulunmaktadır. Psikolog unvanı ile çalışacak yerler arasında bilişim, finans, reklamcılık, eğitim sektörü, insan kaynakları ve halkla ilişkiler, pazar ve piyasa araştırmaları yer almaktadır.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu