Sağlık

Paramedik Ne İş Yapar? 2023

Paramedik, diğer adı ile acil tıp teknisyenidir. Paramedik nedir sorusuna verilebilecek özet cevap ise; Acil durumlarda, hastaları gerekli tıbbi tesislere taşımak, acil durum çağrılarına cevap vermek, hasta veya yaralıların bakımlarını yapma yükümlülüğündeki sağlık sektörü çalışanlarıdır.

Paramedik kelime anlamı itibarı ile, yardımcı sağlık hizmetler ya da personelleri anlamına gelmektedir.

Ülkemizde sürekli olarak gelişen sağlık sektörünün getirdiği avantajlar ile beraber, her geçen gün paramedik alanında istihdamlar sağlanmaktadır. Bu sebeple paramedik bölümü önü açık mesleklerden biri haline gelmiştir. Yazımızın devamında paramedik ne iş yapar ve maaşları gibi birçok konuya değineceğiz.

Paramedik Ne İş Yapar & Sorumlulukları Nelerdir?

Paramedik ne iş yapar konumuzu biraz daha detaylandıracak olursak; kaza, yaralanma ve ani müdahale gerektiren rahatsızlıklara ilk olarak paramedik müdahale etmektedir. Aynı zamanda paramedikler 112 acil yardım hattında hastalar ile iletişime geçip, gerektiğinde görüşme üzerinden belirli müdahale talimatları verip, hasta ya da kazazedeye ilk ve acil yardım ekiplerini yönlendirerek işini icra edebilmektedir.

İlk ve acil yardım, hastanın sağlığında belirleyici bir etken olmasından dolayı, oldukça önemli ve ciddi sorumluluklar barındırmaktadır.

Paramedik sorumlulukları maddeler halinde;

 • Acil tıp teknisyenliği yapan kişiler, hayati risk bulunduğu zaman, acil tedavi gerçekleştirebilirler.
 • Hastanelerde ve tıbbi alanda iş olanakları bulunmaktadır.
 • Hastaların sağlık kuruluşlarına nakli, nakil sırasında gereken tedavilerini acil tıp teknisyenleri yapmaktadır.
 • EKG okuyabilme bilgisine, paramedik çalışanları sahip olmak zorundadırlar.
 • Kanamanın nasıl durdurulması gerektiğini bilmelidirler.
 • Travma stabilizasyonunu eksiksiz yapmalı ve hastayı nakil haline hazırlamalıdırlar.
 • Hastanede beklemek durumunda olan personellere, hasta ile ilgili durum bilgisini ve gerekli tedaviyi bildirme.
 • Olası bir acil doğum durumunda, doğuma destek olmak.
 • Kırık, çıkık ve benzeri durumlar için, hasta taşıma konusunda en doğru tekniği kullanmak ve durumu stabilize etmek.

Paramedik İş Olanakları

Paramedik iş olanakları Devlet Hastaneleri ve Özel hastaneler tarafından sağlanmaktadır. Paramedikler, ilgili sağlık kuruluşunun acil bölümünde istihdam edilmektedir ve oldukça önü açık bir meslektir.

Paramediklerin çalışma alanlarından bazıları ise;

 1. 112 çağrı merkezleri
 2. Ambulanslar
 3. Acil servisler
acil ve ilkyardım
paramediklerin de kullandığı bir tıbbi ekipman.

Paramedik, görev ve sorumluluklarından da anlayabileceğiniz üzere, bilgi gerektiren bir meslektir. Paramedik nasıl olunur? 2 yıllık İlk ve Acil Yardım Paramedik bölümünden mezun olmak ilk gereksinimdir.

Kişinin ruh sağlığında herhangi bir problem olmaması gerekmek ile birlikte, kişi 17 yaşını tamamlamış olmalı, 23 yaşından ise gün almamış olmalıdır.

Kadınlarda 1.60, erkeklerde ise 1.65 boyundan daha kısa olmamak şartı da bulunmaktadır. Kişinin fiziki yeterlilikleri de, görev ve sorumlulukları en azından sıkıntısız biçimde yerine getirebilecek şekilde olmalıdır.

Paramedik özellikleri;

 • Hızlı karar verirken, zorlu olaylar esnasında soğuk kanlılığını koruyabilmek.
 • İletişim konusunda hassas olurken yapılması gerekenleri uygun biçimde hastaya veya hasta yakınlarına aktarabilmek. Aynı zamanda hastane personeline açık ve net biçimde hastanın durumu ve tedavisi hakkında bilgi vermek.
 • Kişinin fiziki yeterliliği de paramedik olmak için oldukça önemlidir.

Paramedik Olmak İçin Aranan Şartlar

Paramedik adaylarının, bu mesleği icra edebilmesi için üniversitelerin 2 yıllık (önlisans) İlk ve Acil Yardım (ATT) bölümünü başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Paramedik adayları, TYT puan türünde minimum 310 taban puanını yakalayarak ilgili üniversite bölümlerine yerleşebilirler.

Paramediklerin eğitim kurumlarına karışı yerine getirilmesi gereken bazı şartları da vardır.

Paramedik olmak için aranan şartlar;

 • Kişinin ruh sağlığında herhangi bir problem olmaması gerekliliği.
 • 17 yaşını tamamlamış olmak ve 23 yaşından gün almamış olmak.
 • Kadınlarda 1.60, erkeklerde ise 1.65 boyundan daha kısa olmamak.
 • Çalışma zorluklarını karşılayacak fiziki yeterlilikte olmak.
paramedik ne iş yapar
hastanede çalışan bir paramedik.

Pramedik Adaylarında Aranan Özellikler

Paramedik adaylarından, istihdam edilecekleri Devlet ya da Özel Hastaneler tarafından aranan bazı özellikler de vardır.

Bu Paramedik özellikleri ise;

 • Hızlı karar verirken, zorlu olaylar esnasında soğuk kanlılığını koruyabilmek.
 • İletişim konusunda hassas olurken yapılması gerekenleri uygun biçimde hastaya veya hasta yakınlarına aktarabilmek. Aynı zamanda hastane personeline açık ve net biçimde hastanın durumu ve tedavisi hakkında bilgi vermek.
 • Kişinin fiziki yeterliliği de paramedik olmak için oldukça önemlidir.

Paramedik Maaş Ortalaması

Paramedik maaş ortalaması, paramediklerin çalıştığı sağlık kurumuna göre değişebilmektedir(özel hastane ve devlet hastanesi). Ancak genellikle işe yeni başlayan bir paramedik maaşı, ortalama 10.500 TL’dir. Ortalama paramedik maaşları ise 13.000 TL civarlarındadır. Genel ortalamadaki en yüksek paramedik maaşları, 2023 yılında ortalama 27.000 TL’dir.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Paramedikler ilk müdahaleleri yaptığından dolayı genel olarak her şeyi bilmek zorundadırlar. Yapacak oldukları müdahale ile insan hayatına önemli derecede etki yaparlar. Paramedik olmamın gerçekten zor bir iş olduğunu bilmenizi isterim.

 2. Paramedik kelimesini aslında pek duymamistim. Televizyonlarda ambulanslarda acil tıp teknikeriyim ibaresine daha cok rastlamışmışım var. Ilk müdahaleyi yapmak ilk görevlerinin arasında… Başımıza gelen kazada cok sukur hafif siyriklar vardi ama paramedikler ilk mudehaleyi yapıp bizi hastaneye yetiştirdiler… Verdiğiniz bilgiler cok aydinlaticiydi. Sayenizde paramedik ve acil tıp tekniklerini ogrendim

 3. Cok tesekkür ederim Paramedik hakkinda sizin sayenizde cok fazla ve cok dogru akılda kalıcak sekilde bilgi aldım. Her yerde araştırıyorum ve abuk sabuk haberler oluyordu yanlış bilgiler veriliyordu. Bende her seferinde kararsız kalıyordum paramedik hakkında sizin sitenizi gorup bakınca en doğrusu sizin oldugunu fark ettim. Kolay gelsin

 4. Bu sayfada cok sey öğrendim.kaza, yaralanma ve ani müdahale gerektiren rahatsızlıklara ilk olarak paramedik müdahale ediyormus bunu burda ogrendim
  .Aynı zamanda 112 acil kazazedeye ilk ve acil yardım ekiplerini gönderiyor cok guzrl analtimli bir sayfa cok ama cok bilgilendim teskkrler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu