MühendislikOrman Mühendisi

Orman Mühendisi Ne İş Yapar?

Orman mühendisliği bölümü mezunları, orman mühendisi unvanını almaya hak kazanırlar. Peki, orman mühendisi ne iş yapar? Ağaçlandırma, deforme olan alanların tespiti, haritalandırma, aşılama ve benzeri faaliyetler, orman mühendisinin görev alanları arasında yer alır.

Orman mühendisliğinin hatırı sayılır kısmı, arazi görevinde geçer. Ormanların korunması ve erozyon ile mücadele gibi konular da, orman mühendisliğinin görevleri arasındadır. Çoğu orman mühendisi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kendi bünyesinde çalışan mühendislerdir

Orman Mühendisi Nasıl Olunur?

Orman mühendisi olmak adına, 81 ilimizde bulunan üniversiteler arasında, 4 yıllık Orman Mühendisliği bölümü olan üniversitelerde, bu lisans eğitimi tamamlanmalıdır. Orman mühendisi nasıl olunur? Sorusunda, kamu personeli olmak için ise orman mühendislerinden KPSS ön koşulu istenilmektedir.

Yani, devlette orman mühendisi olarak çalışmak isteyen bir kişi;

  • 4 yıllık Orman Mühendisliği bölümünü başarı ile tamamlamalı,
  • KPSS sınavından, atama yerine yetecek puanı almalı,

Bu iki maddeyi yerine getirmelidir.

Orman Mühendisi İş Olanakları ve Görevleri

Orman mühendislerinin görevlerinin bir kısmından sizlere ilk başlığımızda bahsetmiştik. Şimdi ise orman mühendisi iş olanakları ve iş sorumluluklarını detaylı inceleyeceğiz. Öncelikle, orman mühendislerinin devlet ve endüstriyel orman işletmelerinde görev alabileceğini bildirmek istiyoruz.

Devlette görev alan orman mühendisinin görevleri ile endüstriyel alanlarda çalışan orman mühendisinin görevleri, ufak da olsa farklılıklar gösterebilir.

Orman mühendisi iş olanakları

Genel olarak, orman mühendisi iş olanakları ve sorumlulukları;

  • Ormanların korunmasından, orman mühendisleri sorumludur.
  • Makro ve mikro planlar ortaya koyarak orman korunması için çalışmalar yaparlar.
  • Aşılama ile birlikte deforme olan orman alanları ile ilgili gereken çalışmaları yürütürler.
  • Orman içerisinin ve çevresinin şartlarını iyileştirmek için planlama yaparlar.
  • Yangın, erozyon ve benzeri doğal afet durumunda, afetlere karşı mücadele edecek ekipler arasında yer alırlar.
  • Orman içerisinde yer alacak olan her türlü yapının (köprü, yol ve benzeri) güzergah planlamaları için bilgi toplarlar.

Orman Mühendisi Özellikleri Neler Olmalı?

Orman mühendisi özellikleri

İşini hakkıyla yapan, işinde belirli başarılara ulaşmış orman mühendislerinin genelinde bulunması gereken bazı özellikler vardır. Orman mühendisi özellikleri arasında ekip kontrolü, ekip planlaması ilk başta yer alır. Kişi plan yapmaya uygun bir kafa yapısına sahip olmalıdır. Zorlu doğal koşulların üstesinden gelebilecek fiziki yeterlilik de orman mühendisinde olması gereken özellikler arasındadır.

Orman mühendislerinin ek olarak herhangi bir seyahat engelinin bulunmaması da gerekmektedir. Web sitemiz içerisinde orman mühendisleri konumuz gibi pek çok farklı meslekten bilgileri sizlere sunuyoruz.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu