Muhasebe

Muhasebeci Ne İş Yapar?

MUHASEBECİ NE İŞ YAPAR?

Her işletmenin olmazsa olmaz departmanı muhasebedir. Neredeyse her şirkette varlığını gösteren bir bölümdür. Muhasebe departmanı işletmenin finansal konuları ile ilgilenir. Kamu ya da özel sektör fark etmeden tüm mali işlerden sorumlu olur. Muhasebe departmanı yıllık bilançoları, gelir gider tablosu, hazırlar. Finansal raporlamaları yapar. SGK ve vergi ödemelerini takip eder. Para ile ilgili yapılan tüm işlemleri kayıt altına alır. İşletmenin büyüklüğüne göre ekipte yer alan muhasebeci sayısı da farklılık gösterebilir.

Muhasebe mezunlarının çalışabileceği yerler kamu ve özel sektörlerin muhasebe departmanları ve mali müşavirlik bürolarıdır. Aynı zamanda muhasebe eğitimi tamamlandıktan sonra sınav başarı ile geçilirse mali müşavirlik bürosu açma imkanına sahip olur. Muhasebe sorumlusu ve hatta müdürlüğe kadar yükselmek mümkündür. Pozisyonundan dolayı işletmedeki çeşitli seviyeler, müşteriler, devlet kurumları ve bankalar ile gerektiği hallerde iletişime geçilebileceği için iyi bir muhasebecinin iletişim becerilerinin gelişmiş olması gerekir. Tek başına çalışmaya aşina olduğu gibi takım çalışmasına da aşina olmalıdır.

Muhasebecinin yaptığı iş çalıştığı işletmeye göre farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak konular hep aynıdır. Muhasebe işleri ile ilgilenen kişinin çalışma temposu da oldukça yoğundur. Aynı zamanda büyük dikkat gerektiren bir meslek dalıdır. Genel anlamda yapılan işlerin ilk sırasında çalışanlara ait bordro ve sigorta prim hesaplamaları gelir. Çalışan personellerin fazla mesai ücretlerini, bu konuda oluşan haklarını, varsa primlerini ve ikramiyelerini hesaplamak muhasebe elemanının görevleri arasında yer alır. Çalışanların işe başlangıç ve çıkış tarihlerini hayıt altına almaktadır. Bunun yanı sıra nakit ve gayrimenkul kayıtlarını da tutarlar. Defteri kebir, kasa defteri, faturalar, makbuzlar ve irsaliye girişlerini kontrol eder ve kanuna uygun olmak koşulu ile kayıt altına alırlar. Çalıştığı kurumun mali tablosunu da muhasebe çalışanları yapmaktadır. Çek, senet ve banka hesaplarını kontrol altında tutmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun ödemelerinden de muhasebeci sorumludur. Çalıştığı işletmenin stoklarını günlük olarak arşivlemek, stok takibi yapmak, sisteme veri girişi gerçekleştirmek, günlük olarak kasa muhasebe ve pos kayıtlarını tutmakta muhasebecinin yapmakta yükümlü olduğu görevler arasında yer alır.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu