Mimar

Mimar Ne İş Yapar?

Mimar Ne İş Yapar?

Mimar, yeni bina tasarlama eski binaları restore etme ya da mevcut bina kullanmanın yeni yollarını geliştirmek için sorumlu olan kişilerdir. Bir mimar inşaat çalışmasının başlangıç anından bitiş anına kadar görev almaktadır. Diğer meslek dallarına göre çalıştığı alanda ne iş yaptığı farklılık göstermemektedir. Üç boyutlu düşünme yeteneğiyle yaratıcı düşünceleri birleştirerek yeni projeler tasarlar, çizer ve kontrol ederek bir ekip çalışmasını tamamlar.

Mimar olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık mimarlık bölümünden lisans derecesinde mezun olmak gerekmektedir. Kamu sektöründe çalışmak isteyen mimarların Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek yeterli dereceyi almış olmaları gerekir. Aynı zamanda kamu haklarından hiçbir şekilde mahrum olmamak ve devlet güvenliğine dair suç işlememekte mimar olmak için önemli bir şarttır. Bunun yanı sıra kendi iş yerlerini de kurarak çeşitli projelerde yer alabilir. Genel olarak bir mimar ne iş yapar sorusunun cevabı ise şu şekildedir:

  • Bina tasarım önerileri hazırlamak ve bunları müşterilere sunmak.
  • Hem bilgisayar destekli hem de elle tasarımlar yaparak bina çizimleri oluşturmak.
  • Gerekli olan malzemelerin niteliğini ve kalitesini belirlemek.
  • Müşteriye projenin pratikliği hakkında bilgiler vermek, bina ve kullanıcıların ihtiyaçlarını değerlendirmek.
  • Projenin çevresel etkinliklerini değerlendirmek.
  • Başından sonuna kadar bir projeyi kontrol etmek.
  • Potansiyel projelerin fizipilitesi hakkında inşaat profesyonelleri ile görüşmek.
  • Başlanılan projenin zamanında teslimini sağlamak için gerekli anlarda düzenli olarak saha ziyaretini gerçekleştirmek.
  • Projeleri bütçesine uygun şekilde teslim etmek için kontrollerini sağlamak.
  • İnşaat içerisinde yer alan mühendis ya da inşaat yöneticisi gibi diğer alanında profesyonel kişilerle yakın iş birliği içerisinde olmak.

İyi bir mimar üç boyutlu düşünme yeteneği ile yaratıcı düşüncesini de kullanarak çalışmalar sunar. Pek çok bilgisayar destekli çizim programı kullanabilme yetisine ve iş zekasına sahip olmalıdır. Detaylara dikkat ederek gereken görsel farkındalığa sahip olmalıdır. Proje öncesinde yer alan mimar, proje yapım esnasında da yer alır. Proje yapımında kullanılan malzemelerin kalite standartlarına uygun olan malzemeleri sunar. İnşaatın çevresel etkilerini kontrol altında tutar. Diğer projeler için de ihalelere katılır ve sunumlar yapar.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu