Teknoloji

Grafik Tasarım Ne İş Yapar? Ve Şartları | 2023

Grafik tasarım ne iş yapar konusunu kısaca özetleyecek olursa, grafik tasarımcı; reklam görselleri, internet site görselleri, ürün ambalaj görselleri ve broşür gibi görselleri tasarlayan iletişim tasarımcılarıdır.

Grafik tasarımcı oluşturacağı görsel projesi ile ilgili talep edilen verileri toplar ve grafiği görüntüleyecek son kullanıcı – tüketiciye, oluşturduğu görsel ile pozitif deneyim yaşatmayı hedefler.

Ek olarak özetle grafik tasarım nedir sorusunu kısaca yanıtlayacak olursak; Grafik tasarım, herhangi bir dijital görselin, projelendirilip yazılımlar ile oluşturulmasıdır. Teknoloji sektörünün günden güne genişlemesi ve sektörün ihtiyaçlarından ötürü, grafik tasarım bölümünün önü oldukça açıktır ve cazip maaş avantajları bulunmaktadır.

Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

Grafik tasarımcısı olabilmek için, belirli eğitim kurumlarının Güzel Sanatlar Fakülteleri grafik tasarım bölümü üzerinden öğrenim görülmesi gerekmektedir. Güzel sanatlar bölümü Eşit Ağırlık puan türündedir ve 4 yıllık (lisans) eğitimi uygulanmaktadır.

Bu eğitim kurumları vakıf ve devlet üniversitelerinden oluşmaktadır ve grafik tasarımcı adayları ücretli ya da ücretsiz öğrenim görebilmektedir.

Bir grafik tasarımcısı adayı, grafik tasarımı bölümü kazanabilmek için ortalama minimum 227 taban puanını karşılayabilmelidir. Eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, grafik tasarımcı ünvanını almaktadır.

Grafik Tasarım Ne İş Yapar? Sorumlulukları Nelerdir?

Grafik tasarım personeli kendisinden oluşturulması talep edilen görselleri, Adobe Photoshop ya da illustrator benzeri profesyonel bilgisayar yazılımları ile düzenler.

Grafik tarasımcı ne iş yapar konusunu detaylandıracak olursak; tasarımcı oluşturduğu görseli, bir ürün ya da afiş üzerine prototiplemesi gerekebilmektedir, yazılım ile ürüne göre görseli ilgili ürüne entegre eder ve müşterisine ya da çalıştığı kurumdaki, ilgili görevliye sunar.

Bir grafik tasarımcının sorumlulukları ise şu şekildedir;

 • Grafik tasarım istenilen konuda danışmanlık hizmeti, iş olanakları arasında yer almaktadır.
 • Grafik tasarım uzmanları olan kişiler, müşterilerinin istedikleri mesajı güzel biçimde yansıtabilmelidirler.
 • Grafikler dizayn edilmeye başlamadan önce, son teslim tarihi belirlenmeli, son teslim tarihine riayet edilmelidir.
 • Trendleri yakalayabilmeli, müşteri dilerse trendlere uygun bir tasarım sunabilmelidir.
 • Ekip, sanat yönetmeni ve yöneticiler tarafından şahsına ulaştırılan bilgilerde nokta atışı yaparak istenileni vermelidir.

Grafik Tasarımcı Özellikleri Neler Olmalı?

Şirket ya da kurumların, grafik tasarımcıya yükleyeceği sorumluluklar dışında grafik tasarımcı olabilmek için bazı olmazsa olmaz özellikler vardır. Bu özelliklerin büyük bir bölümü, grafik tasarım uzmanı’nın mesleki hayatını doğrudan etkilemektedir.

 • Kişinin hayal gücü oldukça kuvvetli olmalı, verilen çalışma bilgisi ve hayal gücü ile tasarımlar yapmalıdır.
 • En güzel verilerin yer aldığı detay kısımlara dikkat ederek de kişi alanında başarıyı yakalayabilir.
 • Grafik tasarımcı yeniliklere açık olmalı, istenirse trendleri takip etmelidir.
 • Algılama kapasitesi ve karşılıklı iletişim konularında başarılı olmalıdır.
 • Genellikle yoğun talep olabileceğinden dolayı, zaman yönetimi konusunda başarılı olmalıdır.
 • Birden fazla sayıda işi, aynı anda yürütebilecek çok yönlülüğe sahip olmalıdır.
 • Yaptığı tasarımlar ile müşterisinin ve onun potansiyel müşterilerinin ilgisini kazanabilmelidir.
grafik tasarım ne iş yapar
grafik tasarımı yapan bir grafik tasarımcı.

Grafik Tasarım İş İmkanları

Grafik tasarımcılar, genellikle özel sektörde istihdam edilmektedir. Örneğin grafik tasarımcıya ihtiyaç duyan bir reklam ajansında, grafik tasarımcı reklam afişlerini ya da broşürlerini tasarlamak üzere iş imkanı elde edebilir. Ya da bir ambalaj firmasında, ambalaj üzerindeki görselleri bilgisayar ortamında tasarlamak üzere grafik tasarımcılar iş olanağı bulabilirler.

Bir diğer örnek olarak ise tekstil firmasında çalışan bir grafik tasarımcı, kıyafetler üzerindeki baskıların tasarımını oluşturmak üzere iş imkanı elde edebilmektedir. Tasarımı yapılan grafikler onaylandıktan sonra, baskı yapılmak üzere şirketin baskı hattında ürün üzerine işlenir.

Grafik tasarımcıların çalışabileceği, diğer örnek sektörler ise;

 • Reklam ajansları
 • Gazete ve dergiler
 • Ambalaj firmaları
 • Tekstil firmaları
 • Matbaalar
 • Mimarlık büroları
 • Web tasarım firmaları

Şeklinde olabilmektedir. Grafik tasarımcılığı sektörü oldukça geniş alanda çalışma imkanı olan ve oldukça önü açık bir meslektir.

Grafik Tasarımcı Maaş Ortalaması

Grafik tasarımcı maaşları, istihdam edildikleri kurum ve kuruluştar tarafından oldukça tatmin edici tutarda maaş alabilmektedir. Ancak grafik tasarım maaş tutarlarını istihdam edilen şirket, deneyim ve diploma gibi önemli hususların doğrudan etkilediğini unutmamak gerekmektedir.

Yeni işe başlamış bir grafik tasarım maaş tutarı ortalamaya bakıldığında en düşük 11.300 TL’dir. Genel ortamala maaş tutarı ise 14.800 TL’yi bulabiliyorken, profesyonel bir grafik tasarımcı ortalama 25.500 TL maaş almaktadır. Tutarların, çalışılan şirket ya da kurumlara göre farklılık gösterdiğini ve bu tutarların ortalama grafik tasarımcısı maaşı olduğunu unutmamalısınız.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu