Fizik TedaviSağlık

Fizyoterapist Ne İş Yapar?

Fizyoterapist Ne İş Yapar?

Fizyoterapist olmak için üniversitelerin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünü bitirmeleri gerekmektedir. 4 yıllık bu eğitim içerisinde uygulamalı eğitimler de yer alır. İyi bir fizyoterapistte olması gereken nitelikler bulunmaktadır. Bunlar arasında sabırlı ve sorumluluk sahibi olması, hasta mahremiyetini koruması, etik değerlere önem vermesi, anatomi ve fizyoloji bilgisine hakim olması, iletişim ve empati senin gelişmiş olması, farklı kişilik diplerindeki hastaları yönlendirebilmesi, ultrason, elektroterapi, ısı paketi ya da egzersiz ekipmanı gibi bazı teknik elemanları kullanabilmesi yer almaktadır.

Fizyoterapist Kimdir?

Fizyoterapist yaralanma engel hareket sistemi bozuklukları ve diğer sağlıkla ilgili oluşan pek çok bozukluktan kaynaklanan durumlardan dolayı yaşanan ağrı ve bozuklukları doktorların teşhisine göre terapi ve rehabilitasyona yönelik değerlendirmeler yaparak tedavi planı uygulayan kişidir. Bir fizyoterapist tam anlamda iyileşemeyecek hastaların ihtiyaçlarını karşılaması için yeni beceriler kazandırmalı, çevresinde yer alan bireylerin ona karşı daha anlayışlı, hoşgörülü, güler yüzlü ve sabırlı durumda olmalarını sağlar. Aynı zamanda sorumluluk sahibi kişiler olmalıdır.

Fizyoterapist Ne Yapar?

Fizyoterapist hastanın kas, eklem ve sinir gücünü belirli testlerle ya da araçlarla değerlendirir. Bu değerlendirmenin bulgularına göre hastaya uygun olacak şekilde egzersizler ve rehabilitasyon programları uygulanır. Bir fizyoterapistin yapacağı işler şu şekildedir:

  • Felçli hastalar için özel tedavi teknikleri uygulamaktadır.
  • Tedavi sürecini raporlar, doktor ve hemşire ile profesyonel şekilde çalışır.
  • Egzersiz ve hareketler hakkında haftaya bilgiler verir.
  • Vücudun hareket yetisini kısıtlayan bölümleri güçlendirerek hareket etmesini kolay hale getirmektedir.
  • Sürekli akım cihazları ile felçli hastaların sinirlerini gevşeterek rahatlamasını sağlamaktadır.

Fizyoterapide Neler Yapılır?

  • İşlev yetersizliği ile kullanılamayan ya da tamamen yok olan organların yerine takılan protez ya da ortez kullanımını hastaya öğretmektedir.
  • Sırt ve boyun kireçlenmesi ile ağrılar yaşayan kişilere ısı uygulanır. Çeşitli ısı verici aletler ya da ellerle bu bölge yumuşatılır. Bu işlemi de fizyoterapistler yapmaktadır.
  • Tedaviden en iyi şekilde yararlanabilmesi için tedavi sırasında hastaları motive etmektedir.
  • Uygulanan egzersizler hakkında hastalara bilgi vermektedir.
  • Hastalara tekrar yürütme yetkisini kazandırmak için koltuk değneği tekerlekli sandalye ya da otel gibi ekipmanları kullanmaktadır.

Fizyoterapist Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Fizyoterapist mesleğini yapmak isteyenler, Türkiye’de bulunan ve üniversitede eğitimini veren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu veya Sağlık Bilimleri Fakültelerinin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Üniversiteler 4 yıllık eğitim vermektedir. Eğitimlerin içerisinde uygulamalı eğitimler de vardır.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu