Sağlık

Fizyoterapi Ne İş Yapar? 7 Başlıkta Fizyoterapistlik 2023

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon olarak da bilinen fizyoterapi ne iş yapar, bireylerin kas, eklem, iskelet, felç, sakatlanma ve yaralanma sorunları ile ilişkili fonksiyonel problemleri tedavi eden bir tıp bölümüdür.

1940’lı yıllarda hızla gelişmeye başlayan fizyoterapi, 21. yüzyıl toplumlarında sıklıkla karşılaşılan bel – boyun fıtığı, sırt ağrıları, kas problemleri, duruş bozukluğu ve sinir sıkışması gibi yüzlerce sağlık sorununu yeni teknoloji ve teknikler ile gidermekte veya olumsuz etkileri en aza indirmektedir.

Fizyoterapinin en çok rağbet gören tıp bölümlerinden olduğu, tartışılmasız bir gerçek. Fizyoterapist tanımını merak ediyor veya fizyoterapist olmak istiyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Fizyoterapi ne iş yapar, nedir ve ne kadar maaş alır gibi soruları eksiksiz bir biçimde, sizler için yanıtlayacağız!

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi, doğuştan gelen işlevsel bozuklukları, yaralanmadan veya hastalıklardan ötürü gerçekleşen hareket bozuklukları ve sakatlıkları tedavi eden bir sağlık bilimidir.

Dünya Fizik Tedavi Konfederasyonuna göre fizyoterapi; kişilerin hayatının geri kalan kısmında hareket yeteneklerini en iyi şekilde gerçekleştirme, muhafaza etme ve geliştirmeden sorumlu sağlık bilimidir.

Rehabilitasyon Nedir?

Fizyoterapide rehabilitasyon, tedavi edilemeyen rahatsızlıkların etkilerini en düşük seviyelere indirmek, bireylerin fiziki yetersizliklerinin limitini tespit etmek ve limitlerini sonuna kadar kullanmaya teşvik etmeyi amaçlayan bir fizyoterapi programıdır.

Fizyoterapist Nedir?

Fizyoterapist, doktorların tespit ettiği tanılara göre hastalara en uygun fizik tedavisi ve rehabilitasyon programını başlatan ve bu yollarla hastaları etkili şekilde tedavi eden, eğitimli ve profesyonel sağlık çalışanlarıdır.

Fizyoterapi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Neler?

Fizyoterapist, diğer profesyonel doktorların koyduğu ortopedik, romatolojik, nörolojik, nöroşirujikal veya kas – iskelet gibi sorunlardan kaynaklı fonksiyonel bozuklukları tedavi eder.

Fizyoterapi ne iş yapar konusunda verilecek örnekler;

 • Yaralanmalara bağlı felç vakalarında görülen ağrı, güç kaybı ve işlevsel bozuklukları gidermek.
 • Boyun kasları ile ilişkili, baş ve boyun ağrılarını tedavi etmek.
 • Bel veya boyun fıtığı olan hastaların ağrı tedavisi ve kuvvet kaybı tedavisi ve egzersizlerini düzenlemek.
 • Uzuvlarda Cerrahi müdahale gerektirmeyen uyuşmaları tedavi etmek.
 • Ortopedik ameliyatlara bağlı olarak gelişebilen hareket bozukluklarını tedavi etmek, gerekiyorsa egzersiz veya rehabilitasyon fizik tedavisi programını oluşturmak.
 • Spor ile ilgili yaralanmalara bağlı olan yumuşak doku, kırık ve eklem sorunlarını tedavi etmek.
 • Alçı ile tedavi edilen kırık – çıkık gibi sorunlara bağlı hareket kaybını tedavi etmek, normal fonksiyonunu kazandırmak.

Gibi örnekler, 4 yıllık fizyoterapi okuyanlar ne iş yapar konusuna da verilebilecek örneklerdendir. Fizyoterapi ne iş yapar örneklerine ek olarak, görev ve sorumlulukları ise;

 • Yeni Fizyoterapi ve rehabilitasyon tekniklerini sürekli takip etmek.
 • Diğer hekim ve hemşireler ile uyum içinde çalışmak.
 • Hastaların fiziki egzersiz programlarını düzenlemek.
 • Fiziki egzersizler ile ilgili hastalara tavsiye ve eğitim vermek.
 • Tedavi gidişatını raporlamak.
 • Hastanın motivasyonunu artırarak, fizik tedavisi sürecini olumlu etkilemek.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon nasıl bir meslek?

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon olarak da bilinen fizyoterapi; en çok rağbet gören tıp alanlarından biridir ve önü açıktır. Ancak mesleğin sorumluluk, stres ve hastalara karşı anlayışlı olma gereklilikleri akılda bulundurulmalıdır.

2 Yıllık Fizyoterapi Nedir Ne İş Yapar?

2 yıllık fizyoterapi mezunları, Fizyoterapi Teknikeri olarak bilinmektedir. 2 yıllık fizyoterapi mezunu olan Fizyoterapi Teknikerleri, Fizyoterapi uzmanına yardımcı olmak adına egzersizler ve tedavi gibi görevlerde yer alır.

Fizyoterapi İş İmkanı Var Mı?

Fizyoterapi uzmanları için kamu ve özel sektörde, oldukça geniş bir iş imkanı bulunmaktadır. Fizik tedavisi alanında çalışan Fizyoterapi uzmanları için iş imkanlarına örnek verebileceğimiz bazı yerler ise;

 • Özel Hastaneler.
 • Devlet Hastaneleri.
 • Spor Tesisleri.
 • Spor Kulüpleri.
 • Huzur Evleri.
 • Rehabilitasyon Merkezleri.
 • Askeriye.
 • Özel Sağlık Şirketleri.

Fizyoterapi iş imkanları ile ilgili verilebilecek başlıca örneklerdendir.

Fizyoterapist Nasıl Olunur?

Fizyoterapist olabilmek için üniversitelerin Sağlık Birimi Fakültelerindeki, “Fizyoterapi ve Rehabilitasyon” bölümünde eğitim görmek gerekmektedir. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü, 4 yıllık lisans derecesinde eğitim vermektedir.

Fizyoterapi bölümüne yerleşebilmek için adayların “Sayısal” puan türünden, minimum ortalama 226,63 taban puanı ve 563.000 başarı sıralaması elde etmelidir.

Eğitim programını başarı ile tamamlayan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon öğrencileri, Fizyoterapi Uzmanı ünvanı alır.

Fizyoterapi staj kaç gün?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon öğrencileri ikinci ve üçüncü sınıfın son zamanlarında toplamda 6 hafta zorunlu yaz stajını yapmalıdır.

Üniversitede son sınıfı okuyan Fizyoterapi Uzmanı adayları, yıl boyunca ilgili üniversitenin anlaşmalı olduğu kurumlarda, haftanın 4 günü zorunlu staj yapmalıdır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ne Kadar Maaş Alır?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon maaşları kamu, özel sektör, hastanenin bölgesi, hasta miktarı ve mesai gibi birçok farklı etken tarafından değişebilmektedir.

Ancak yine de 4 yıllık fizyoterapi maaşları için örnek verecek olursak;

 • Mesleğe 2023 yılında başlayan bir fizyoterapist maaşları ortalama en düşük 11.000 TL’dir.
 • Mesleğinde ortalama tecrübeye sahip bir fizyoterapist maaşları ise, yaklaşık 14.500 TL’dir
 • Fizyoterapi alanında tecrübesi yüksek bir Fizyoterapi Uzmanı maaşı ise yaklaşık 27.000 TL’dir.

NOT: Belirtilen maaş ortalamaları, birçok önemli kaynaktan elde edilmiş sonuçların ortalamasıdır. Ortalama maaş tutarı olması sebebiyle, kesin tutarlar olarak görülmemelidir.

“Fizyoterapi Ne İş Yapar? 8 Başlıkta Fizyoterapistlik” yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz! Lütfen Fizyoterapist sağlık mesleği için görüşlerinizi aşağıda belirtin ve bizi takipte kalın!

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu