Ergoterapist

Ergoterapist Ne İş Yapar?

Ergoterapi isminden de anlaşılabileceği üzere, sıra dışı bir meslektir. Ergoterapist ne iş yapar? Sosyal yaşantı ve iş yaşantısı için terapistlik yapan ergoterapistler, kişilerin daha verimli ve daha pozitif olmasını hedefler.

Ergoterapistler yüksek mesleki tutku ile işlerini yapmalıdırlar. Çünkü ergoterapi oldukça zor bir meslektir. Ülkemizde çok da yaygın olmayan ergoterapistlik mesleğini icra etmek için de çeşitli yollar bulunmaktadır. Metnimizin devamında bu yollar ile ilgili daha detaylı bilgileri de sizlere sunacağız.

Ergoterapist Nedir, Nasıl Olunur?

Ergoterapist olmak isteyen kişi, 4 yıllık Ergoterapi bölümünü bitirmelidir. Peki, ergoterapist nedir? Ergoterapi alanında uzman olan ve 4 yıllık bölümünden başarı ile mezun olan kişilere, ergoterapist denir.

Bunun yanı sıra ergoterapi bölümünde kişi ağırlıklı olarak aşağıda yer alan derslerde eğitim almaktadır;

 • İnsan anatomisi ve Nöroanatomi ergoterapi bölümünde ağırlıklı olan dersler arasındadır.
 • Psikoloji, sosyoloji ve fizyoloji de ergoterapi bölümünün içerisinde yer alır.
 • Sanatı daha iyi anlayabilmek sanatsal yaklaşımlar yapabilmek adına, sanat ve felsefe alanında derslerde bölümde yer almaktadır.
 • Ergotreapiye giriş ve ergoterapi teorileri de bölüm dersleri arasında yer almaktadırlar.

Ergoterapist nasıl olunur? Sorusunun cevabı, yukarıda ki maddeler ağırlıklı olan ergoterapi bölümünden başarı ile mezun olmaktan geçer.

Ergoterapist İş İmkanları ve Sorumlulukları

ergoterapist nedir?

Ergoterapistin tam olarak ne olduğunu sizlere aktardıktan sonra, ergoterapistlerin iş sorumlulukları ve iş olanaklarını hep birlikte inceleyeceğiz. Ergoterapist iş imkanları ve sorumlulukları şu şekilde;

 • Ergoterapistler, iş alanında pek çok yerde danışmanlık hizmeti verebilirler.
 • Ergoterapi mezunu kişiler, bireylerin yaşam kalitesini arttırmayı hedeflemelidirler.
 • Her bireyin belirli bağımlılıkları olabilir. Ergoterapi mezunu kişiler, bu bağımlılıkları en alt seviyeye indirebilmek adına uğraşırlar.
 • Kişinin verimini artırmak ise diğer görevleri arasında yer almaktadır.
 • Aktif olan dünyaya, aktif bireyler gerektiği için, kişiyi geri olarak aktif yaşama kazandırmak da ergoterapistlerin görevleri arasındadır.

Ergoterapist Özellikleri Neler?

Kişi kaliteli bir ergoterapist olmak istiyorsa belirli özelliklerini geliştirebilir. Ergoterapist özellikleri;

 • İnsan bedeninden ve insan ruhundan anlayabilme yetisini geliştiren ergoterapistler, kendilerine güzel bir özellik katmış olurlar.
 • Kişilere nasıl davranılacağını, bunalımdan nasıl çıkarılacağını bilmek ve kişileri gerçekten iyi analiz etmek başarılı bir ergoterapistin özellikleri arasında yer almalıdır.
 • Kişiler ile iyi anlaşmanın yanı sıra, kendi anlatmak istediğini karşı tarafa iyi aktarabilmek de oldukça iyi bir mesleki özellik olacaktır.

Ergoterapist özellikleri, nasıl olunur, nedir, iş imkanları ve benzeri konular hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Web sitemiz içerisinden ekstra mesleki bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu