Sağlık

Ergoterapist Ne İş Yapar? | 2023

Ergoterapi, psikolojik ve mental sağlığı arttırarak yaşam kalitesini yükseltme amaçlı bir tedavi çeşididir. Günümüzde sosyal yaşantı ve iş yaşantısını olumlu yönte geliştirmek isteyen bireyler, ergoterapistlere başvurmaktadı ve ergoterapist ne iş yapar konusunu da kavramış olurlar.

Ergoterapi nedir konusunu biraz daha genişletecek olursak ergoterapist, ergoterapi tedavi metodları ile kişilerin özel hayatlarındaki; duygusal, sosyal, fiziki, zihinsel, çevresel gibi bir çok engelleri ortadan kaldırmayı hedefleyen bir sağlık mesleğidir.

Bu sayede bireyler hayata bakış açısı, yaşam enerjisi, motivasyonu gibi önemli konularda kendini geliştirebilmektedir.

Ergoterapi, günümüzde önemli bir sağlık kolu olmasından ötürü oldukça önü açık bir meslektir. Dolgun maaş avantajından da dolayı tercih edilebilecek bir meslek koludur.

Ergoterapist Ne İş Yapar ve Nasıl Olunur

Ergoterapist ne iş yapar konumuza gelecek olursak ergoterapistler kendilerine bu sağlık alanında danışan bireyleri birçok açıdan değerlendirip, değerlendirme sonrasında tedavi yöntemlerini uygulamaktadır.

Değerlendirme, planlama ve müdahale yöntemi gibi adımların uygulaması hastanın içinde bulunduğu duruma göre kısa sürebilir ya da bu süreç uzayabilmektedir.

Bu aşamalardan bahsedecek olursak;

 1. İlk adımda ergoterapistler birey ya da bireylerin yaşamlarında yer alan sorunlara, kişisel ve toplumsal konumlarına odaklanırlar. Bu adım ergoterapi sürecinin işleyişini, ergoterapist tarafından belirleyici öneme sahiptir.
 2. Ergoterapist ilk adımda edindiği verileri, birey ya da bireylerin sosyal hayatı, yaşam stili ve yaşadığı zorluklar gibi birçok konuyla ilişkilendirerek ergoterapi planı’nı oluşturur ve müdahale teknikleri oluşturur.
 3. Müdahale adımında ergoterapistler, kişi odaklı ilerleyerek bireylerin bulunduğu konumdaki zorluklara odaklı müdahalelerde bulunurlar. Kişilerin genel anlamda gelişimini sağlamak adına, kişilere ergoterapi’nin amacına ulaşmaya yönelik müdahaleler uygulanır.

Bu adımda sıklıkla kişinin yaşadığı problemlerden uzaklaşması adına yeni bir bakış açısı, problemleri çözmeye odaklanma ve sosyal hayata adaptasyonu gibi bir çok olumlu özellik kazandırmak amaçlanır.

ergoterapist ne iş yapar
ergoterapi, bir psikoterapi çeşididir.

Ergoterapist Nerede Çalışır?

Ergoterapist ne iş yapar konusunun devamı niteliğinde olan ergoterapitlerin nerelerde çalıştığı konusuna değineceğiz. Ergoterapistlerin eğitim ve deneyimine bağlı olarak ergoterapislerin çalışma alanları oldukça geniştir. Genellikle özel klinik olarak karşımıza çıkan bu sağlık mesleği, devlet bünyesine kadar uzanan sağlık kurumlarında istihdam sağlayabilmektedir.

Çalışma alanlarına örnek verecek olursak;

 • Özel klinikler.
 • Rehabilitasyon merkezleri.
 •  
 • Özel okullar.
 • Özel şirketler.
 •  
 • Adli kurumlar.

Ergoterapisler nerede çalışır konusuna verilebilecek en güzel örnekler arasındadır.

Ergoterapist Nasıl Olunur?

Ergoterapist olmak isteyen adaylar, 4 yıllık (lisans) Ergoterapi bölümünde eğitim görmelidir. Lisans eğitimi sırasında ergoterapist adayları teorik ergoterapi ders programı yanında, genel sağlık eğitimlerini de görmektedir.

Ergoterapi taban puanları, ergoterapi dersleri ve üniversite listesi için ilgili yazımıza, buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Ergoterapist Sorumlulukları

Ergoterapistin tam olarak ne olduğunu sizlere aktardıktan sonra, ergoterapistlerin iş sorumlulukları ve iş olanaklarını hep birlikte inceleyeceğiz. Ergoterapist iş imkanları ve sorumlulukları şu şekilde;

 • Ergoterapistler, yasal olarak hastalarının kişisel mahremiyetini gizli tutmalıdır.
 • Ergoterapi mezunu kişiler, bireylerin yaşam kalitesini arttırmayı hedeflemelidirler.
 • Kişinin verimini artırmak ise diğer görevleri arasında yer almaktadır.
 • Aktif olan dünyaya, aktif bireyler gerektiği için, kişiyi geri olarak aktif yaşama kazandırmak da ergoterapistlerin görevleri arasındadır.

Ergoterapist Özellikleri Neler?

Kişi kaliteli bir ergoterapist olmak istiyorsa belirli özelliklerini geliştirebilir. Ergoterapist özellikleri;

 • İnsan bedeninden ve insan ruhundan anlayabilme yetisini geliştiren ergoterapistler, kendilerine güzel bir özellik katmış olurlar.
 • Kişilere nasıl davranılacağını, bunalımdan nasıl çıkarılacağını bilmek ve kişileri gerçekten iyi analiz etmek başarılı bir ergoterapistin özellikleri arasında yer almalıdır.
 • Kişiler ile iyi anlaşmanın yanı sıra, kendi anlatmak istediğini karşı tarafa iyi aktarabilmek de oldukça iyi bir mesleki özellik olacaktır.

Ergoterapist Maaşları

Ergoterapist maaşları, ergoterapistin çalıştığı kurum ya da kuruluşa bağlı olarak değişebilmektedir. Tamamen örnek bir rakam verecek olursak, bir hastanede çalışan ergoterapistin maaşı 5.000 TL ise, özel klinikte bu tutarlar 2 ya da 3 katına çıkabilmektedir. Bu noktada ergoterapist uzmanı’nın tecrübesi ve eğitimi belirleyicidir.

2023 ergoterapist maaşları ortalması ise en düşük yaklaşık tutar 30.000 TL’dir. Genel ortalamaya bakıldığında ergoterapist maaşı 35.500 TL olabiliyorken, bu tutar ortalama en fazla 120.000 TL’dir. Belirtmiş olduğumuz ergoterapist maaşlarının ortalama maaş tutarları olup net tutarlar olmadığını belirtmek isteriz, lütfen değerlendirmelerinizi buna bağlı olarak yapınız.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu