Mühendislik

ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ NE İŞ YAPAR?

İnsan makine ve malzemeyi bir arada tutan bir sistemin tasarımı, kurulumu ve iyileştirilmesi için çalışan mühendislik dalına verilen isimdir. Amaç kaynakları en doğru şekilde kullanarak verimi en üst seviyeye çıkartmaktır. Endüstri mühendisi olmak için üniversitelerin 4 yıllık eğitimlerinden mezun olmak yeterlidir. Endüstri mühendisleri bütüne odaklanır ve içerisine insanı da katar. Bu sayede diğer mühendisliklerden ayrılır. Teknik ve matematik bilgileri gerektiği kadar sosyal bilimler de etkili olmaktadır.

Endüstri mühendisleri bulundukları yerdeki verimin en üst seviye de olması, bunun kullanılması ve iyileştirilmesini sağlar. Eldeki kaynakların kullanımını en aza indirerek en yüksek kaliteyi elde etmek için çalışır. Bu sayede işletme içerisinde yapılan üretimler daha karlı olur. Bunların yanı sıra sistem içerisinde çalışan personellerinde daha rahat çalışmasını sağlar. Hem yönetim birimi ile hem de üretim birimi ile ilişkilerini üst seviye de tutarak uyumlu bir çalışma ortamı yaratır. İşletmenin içinde bulunduğu durumu analiz ederek yönetim birimlerine rapor sunmaktadır. Sistemi inceler, eksiklikleri belirler ve daha iyi duruma gelmesi için belirli bir yol haritası çizer. Endüstri mühendislerinin ekip yönetmenliğini gerçekleştirmek, yeni üretim süreçlerini tasarlayabilecek yeteneğe sahip olmak, son teslim tarihlerine uygun çalışmak, temel bilgisayar kullanımına hakim olmak, problem çözme ve zaman yönetimi becerisi göstermek ve analitik düşünme yetisine sahip olmaları önemli bir faktördür.

Endüstri mühendisliği mezunları için çalışma alanı oldukça geniştir. Pek çok farklı alanda farklı görevleri üstlenirler. Alanının bu denli geniş olmasının sebebi ise çok geniş bir eğitim programına sahip olması ve sistemlerin tümüyle ilgilenmesidir. Sektörlerin dağılımı arasında ilk sırada imalat sektörü yer almaktadır. Bu sektör içerisinde de tekstil ve otomotiv sektörü ilk sırada yer alır. Daha sonra mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler, toptan ve perakende ticaret sırasıyla gelmektedir. Genel anlamda insanların yer aldığı ve üretimin sürekli olduğu tüm alanlarda endüstri mühendisleri yer almaktadır. Danışmanlık görevini de üstlenebilen endüstri mühendisliği mezunları lojistik, bilişim, bankacılık, savunma sanayisi gibi pek çok sektör de yer alma imkanı bulunur.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu