Elektrik Elektronik MühendisliğiMühendislik

Elektrik Elektronik Mühendisi Ne İş Yapar?

Elektrik elektronik mühendisliği bölümü mezunları, elektrik elektronik mühendisi olarak anılırlar. Son dönemlerde bölüm ile ilgili iş olanaklarının da artması nedeniyle bölüme olan ilgi de artmıştır. Elektrik elektronik mühendisi ne iş yapar? Elektrikli motorlar, navigasyon, elektrik üretebilen ekipmanlar, radarlar ve benzeri birçok teknolojik aleti yapabilirler.

Birazdan, elektrik elektronik mühendisleri ile ilgili iş olanakları, gerekli yetkinlikler ve özellikler konularını birlikte inceleyeceğiz.

Tam Olarak Elektrik Elektronik Mühendisi Ne Demek?

Elektrik elektronik mühendisi ne demek

Elektrik elektronik mühendisi konusuna bir soru ile devam etmek istiyoruz. Elektrik elektronik mühendisi ne demek? 4 yıllık mühendislik fakültelerinden başarı ile mezun olan, elektrik ve elektronik alanında lisans eğitimi almış kişilere, elektrik elektronik mühendisi denilmektedir.

Elektronik cihazlar ve elektrik devreleri gibi pek çok alanda uzman olabilecek mezunların iş olanakları ve fırsatları oldukça geniştir.

Elektrik Elektronik Mühendisi Çalışma Alanları ve Görevleri

Zaman zaman fazla çalışma saati isteyen elektrik elektronik mühendislerinin çalışabileceği alanlar ve elektrik elektronik mühendislerinde olması gereken özellikleri inceleyeceğiz. Elektrik elektronik mühendisi çalışma alanları ve görevleri;

 • Var olan teknolojilerin geliştirilmesi görev alanlarının başında yer alır.
 • Yeni sistemleri tasarlamak, devre tasarlamak veya cihaz tasarlamak konuları da elektrik elektronik mühendislerinin çalışma alanına girer.
 • Oluşturulacak olan elektrikli sistemin giderlerinin, toplam masrafının belirlenmesi işini de elektrik elektronik mühendisi yerine getirebilmelidir.
 • Yeni kurulacak olan sistemleri bizzat kurabilmek, kurduktan sonra testini yapabilmek, gerektiği zaman bakımını yapmak da bu mühendislik türünün görevleri arasındadır.
 • Bakım ve test prosedürü oluşturarak elektronik bileşen ve de ekipmanları teste tabi tutmak.
Elektrik elektronik mühendisi çalışma alanları

Elektrik elektronik mühendisi ne iş yapar? Sorusunu maddeler halinde yanıtlamış olduk. Bu maddelerde bulunan iş olanaklarını, elektrik elektronik mühendisleri yerine getirebilirler.

Elektrik Elektronik Mühendisi Özellikleri (Olması Gereken Özellikler)

Zor bir bölüm olan, elektrik elektronik bölümünden başarı ile mezun olmak, mezun olduktan sonra da başarılı bir kariyere sahip olmak için bazı özelliklere dikkat edilmelidir. Elektrik elektronik mühendisi özellikleri konusunu maddelemeden önce, insanoğlunun pek çok özelliği sonradan kazanabildiğini hatırlatmakta fayda var.

Eğer, elektrik elektronik bölümü tercihi yapmayı planlıyorsanız, sakın özellikler bende yok diye üzülmeyin! Kendinizi geliştirmeniz halinde, gereken özelliklere günü geldiğinde sahip olabilirsiniz.

Elektrik elektronik mühendisi özellikleri;

 • Bilişim ile ilgili konularda hakimiyet,
 • Teknik anlamda ileri düzey bilgi,
 • Aklında bulunan fikri, özgün ve etkileyici biçimde anlatabilecek iletişim becerisi,
 • Üst düzey konsantrasyon ve yeni fikirlere kolay adapte olabilme yeteneği,
 • Matematiksel açıdan üst düzey bilgi ve beceri,
 • Liderlik vasfı, yönetimde söz geçirebilme becerileri,

Bu mühendislik alanında başarı için gerekli özelliklerdir.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu