Bilgisayar MühendisliğiMühendislik

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?

Pek çok gencin hayalinde bilgisayar başından çalışarak para kazanmak yer almaktadır. Bilgisayar başından para kazanmanın en iyi yollarından bir tanesi ise bilgisayar mühendisi olmaktır. Peki bilgisayar mühendisi ne iş yapar? Bilgisayar mühendisleri genellikle kodlama alanında uzmanlaşmış ve sistem için gerekli kod parçalarını program hale getirebilen kişilerdir.

Örneğin bir şirkette randevu kayıt sistemine ihtiyaç duyuluyorsa bilgisayar mühendisi ilk olarak süreci planlar, gereksinimleri eksiksiz biçimde belirler ve sonrasında da gerekli programın kodlamasını yapmaya başlar.

Bilgisayar Mühendisi Ne Demek?

Alanında uzmanlaşacak olan bilgisayar mühendisinin tanımı, diğer mühendislik tanımlarına nazaran hayatımıza daha sonra dahil olmuştur. Bilgisayar mühendisi ne demek? Sorusuna yanıt olarak bilgisayar ile ilgili tüm ekipman ve yazılımlara hakim olabilen ve bu ekipman ile yazılımların gelişmesinde rol oynayan kişidir.

Bilgisayar Mühendisi İş Olanakları Neler?

Bu meslek geleceğin mesleği olarak görülmekte ve yorumlanmaktadır. Bilgisayar mühendisi iş olanakları ise hemen hemen her sektörde mevcuttur. Bilgisayar uzmanı sayılan mühendis, bilgisayar sistemlerinin var olduğu her yerde iş bulabilir.

İş olanakları fazla olduğu gibi, uzmanlaşabilecekleri alan sayısı da oldukça fazladır. Bazı bilgisayar mühendisliği uzmanlık alanları ve onlar hakkında bilgiler;

1)     Siber Güvenlik

Bilgisayar mühendisleri, yazılım alanında kendilerini geliştirdikten sonra rahatlıkla siber güvenlik şirketlerinde iş bulabilirler. 2021 yılında dünyanın geldiği teknolojik konum baz alındığı zaman, ülkelerin fiziki savunması kadar, sanal savunması da ülkelerin güvenlikleri adına oldukça önemlidir.

2)     Program ve Web Yazılım

Yine yazılım alanında gelişen bilgisayar mühendisleri kendilerine programlama alanında iş bulabilirler. Bilgisayar mühendisleri iş olanakları arasında web sitelerinin kodlama kısmının yapılması da bulunmaktadır.

3)     Yapay Zeka Sistemleri

Yapay zeka sistemleri üzerine çalışan firmalarda bilgisayar mühendisleri iş bulabilirler. Bu konuda kendilerini geliştirdikleri taktirde geleceğin teknolojisi olan yapay zeka ile ilgili çalışmalar yapabilirler.

4)     Donanım Şirketleri

Bilgisayar mühendisleri dilerlerse de bilgisayarın fiziki donanımları üzerinde kendilerini geliştirebilir ve donanım şirketlerinde işe girebilirler.

İyi Bir Bilgisayar Mühendisinin Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayar mühendisleri arasında işini en iyi yapan kişilere baktığımız zaman, belirli ortak özellikler elde edebiliriz. İyi bir bilgisayar mühendisinin özellikleri şu şekilde olabilir;

  • Problem kurma ve problem çözme becerisinin üst düzey olması.
  • Geniş bakış açısı, analitik düşünme ve detaylara dikkat etme özellikleri.
  • Ekip çalışmasında pozitif yönde performans gösterebilmesi.
  • Kendini sürekli güncel tutarak yeni çıkan teknolojiler ile mesleğini ilerletmesi.

Özellikleri mesleğini iyi yapan kimseler arasında ortak olan özelliklerdendir.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu