Finans

Bankacı Ne İş Yapar?

Bankacı Ne İş Yapar?

Bankalar, faizle para alıp para veren ekonomik kuruluşlardır. Bunun yanı sıra insanların değerli eşya ve belgelerini saklamaları için kasa kiralayan, iskonto, kredi ve kambiyo işlemleri yapan kuruluşlardır. Bankalar para ticareti yaparlar. Bankalar faaliyetlerini sürdürürken başvurduğu kaynak öz sermayedir.

Öz sermaye tutarını devlet belirler. Bankalar orta, uzun ve kısa vadeli kredi verirler. Kredi, belli bir süre içinde bankaya geri ödeme vaadiyle faiz karşılığı borç para verilmesidir.

Bankacılar Ne İş Yapar?

Peki bankacı Ne iş yapar? Bankalarda ayrı departmanlarda personeller olur. Bu personellerin ortak amacı müşterilerin sorunlarına çözüm üretmek ve işlemlerini gerçekleştirmektir. Aynı zamanda diğer banka işlemlerine yardımcı olmaktır. Banka pozisyonlarından bazıları ise şunlardır; gişe görevlisi, satış danışmanı, servis yetkilileri, müşteri temsilcileri, uzmanlar ve müfettişlerdir.

Gişe görevlileri, vadeli ve vadesiz mevduat hesabı açar, fatura ödeme, havale, kredi taksitlerinin ödemelerini yapar, mevduat hesabı kapatma, çek ve senet işlemlerini yaparlar. Pek çok müdür ve müdür yardımcıları eski gişe görevlilerindendir

Müşteri temsilcileri, kredi kartı, ticari kartlar, kredi verme gibi işlemler yaparlar. Bankanın ürünlerini tanıtıp pazarlarlar. Müşteri temsilcilerinin diksiyonu çok iyidir. İkna kabiliyetleri yüksektir. Bu sayede müşterilere kolaylıkla ürün satabilirler. Servis yetkilileri bankadaki en yetkili personellerden biridir. Servis yetkilileri banka ürünlerinin operasyonununu, tanıtım ve satış işlemlerini yürütürler.

Bankanın ihtiyacı doğrultusunda görevlendirilirler. Uzmanlar genel olarak müdürlük ve genel müdürlüklerde çalışırlar. Bankaların üst düzey sınıfında yer alırlar. Müfettişlerin görevi ise denetim yapmaktır. Bankacılar büro ortamında çalışırlar. Müşterilerle sürekli iletişim halindedirler. Verimli çalışma ortamları vardır.

Nasıl Bankacı Olunur?

Lise mezunu, ön lisans mezunu ve lisan mezunu olan herkes bankacı olabilir. Fakat bu dönemde lise mezunları pek tercih edilmiyor. Bankacılık bölümü mezunlarının banka sektöründe çalışmaları zorunlu değildir. Muhasebe, sigorta gibi sektörde de çalışabilirler. Bankacılık bölümünden mezun olmayan insanlarda bankada çalışabilirler. Hatta günümüzde bankada çalışan 10 personelden dokuzu farklı bölümden mezundur. Bu bankacı olmaya engel değildir. Bankacı olmak için yapılması gerekenler vardır.

İlk olarak her bankanın kendine özel sınavları vardır. Sınavın içeriği genel yetenek, genel kültür ve bankacılık hakkında sorulan sorulardan oluşur. O sınavlara girip başarılı olan insanlar daha sonra sözlü mülakata girerler. Pratik bilgiler ve düşüncelere sahip olmalılar. Sözlü mülakatı geçenlerde artık banka personeli sayılırlar. Böylece bankada çalışmaya hak kazanırlar.

Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Kişinin lise, ön lisans veya lisans mezunu olması gerekir. Erkekler askerliğini yapmış olmalı. Bankacı olmak isteyen kişilerin sayılarla araları iyi olması gereklidir. Düzgün diksiyona sahip olmalılar. Düzgün konuşmanın yanı sıra birde düzgün bir giyimin olması gereklidir. Düzen ve tertip çok önemlidir.

İngilizce ve farklı yabancı dil bilmek şart değildir. Fakat iyi bir yerlere gelmek isterseniz farklı diller bilmenin yararları çoktur.

Diğer tüm meslekleri anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu