AvukatHukuk

Avukat Ne İş Yapar?

Avukat Ne İş Yapar?

Adalet sistemlerinin değişmez parçalarının başında avukatlık mesleği yer almaktadır. Avukat ne iş yapar? Avukatlık nedir? Avukat yargı önünde gerçek veya tüzel kişiliklerin hakkını savunan kişidir. Avukat kelimesinin kökenine bakıldığı zaman, savunucu manasına geldiği görülmektedir.

Bu mesleğin yapılabilmesi adına olmak için Hukuk bölümünden mezun olunmalı ve avukatlık stajı tamamlanmış olmalıdır. Avukatlık mesleği kanunumuzda (1136 numaralı kanun) “Kamu hizmeti ve serbest meslek” olarak tanımlanmıştır.

Kişilerin hak ve hürriyetlerini savunmak adına yapılan avukatlık mesleği oldukça kutsal ve bir o kadar da önemli bir meslektir.

Avukat Kime Denir?

Pek çok kişinin hayali olan avukatlık, zorlu eğitim süreçleri sonrasında kavuşulabilen bir unvandır. Avukat kime denir? Savulması gereken gerçek kişi veya tüzel kişiliklerin hakkını gerekli kurumların karşısında savunan kişiye avukat denir.

Avukat unvanının kazanılması adına kişinin staj yapması gerekir. Bu staj süreci ise şu şekilde gerçekleşmektedir;

  • Staj süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir.
  • 1 yıllık süreç 6’ya 6 olmak üzere 2 kısımda gerçekleşir.
  • İlk 6 aylık süreçte staj yapan kişi mahkemelerde bulunur.
  • İkinci 6 aylık kısım ise en azından 5 yıllık kıdemi bulunan bir avukatın yanında gerçekleştirilir.

Avukatlık stajı bu süreçlerden sonra tamamlanır ve kişi avukat unvanını almaya hak kazanır.

Avukat Ne Yapar? Avukatlık Görevleri Neler?

Avukatlık mesleğini yapan kişinin, avukatlık unvanını almadan önce Hukuk fakültesini bitirip, sonrasında da staj yapmış olması gerektiğini belirttik. Şimdi ise avukat ne yapar? Ve avukatlık görevleri nelerdir? Sorularına göz atacağız.

Avukat mesleğini yerine getirirken bazı konulara dikkat etmek zorundadır. Avukatlık mesleki yükümlülükleri ise şu şekilde;

  • Avukat davaların takibini yapmalı, davayı yürütmeli ve sonuçlandırmalıdır.
  • Gerek duyulduğu zaman hukuki konularda, hukuki görüş beyan etmelidir.
  • Avukat kurumun veya kişinin menfaatlerini korumak zorundadır.
  • Avukatların yapacakları anlaşmalarda da kişi veya kurumun menfaatleri ön planda olmalıdır.

Bu ve benzeri konular avukatlık görevleri arasında yer almaktadır.

Avukatlık Yapacak Kişide Olması Gereken Özellikler

Başarılı avukatlara bakıldığı zaman, avukatlık mesleğinde başarılı olmak için birkaç ortak özellik sıralanabilir. Bunların başında kişinin sistematik düşünme yetisine sahip olması gerekir. Sistematik biçimde olay örgüsünü kurgulayabilen kişiler, bu meslekte başarıyı yakalayabilirler.

İkincisi ise kişinin analizinin kuvvetli olmasıdır. Avukat özellikleri arasında analiz yapmanın yeri yadsınamaz derece de önem taşımaktadır.

Üçüncüsü ise problemlerin çözüme kavuşmasında önemli rol oynayabilme özelliği olan ara buluculuktur.

Son olarak avukat olacak kişinin hitabet gücü yüksek olmalıdır ki, konuştuğu zaman onu dinleyen her kim olursa olsun, kendi veya müvekkilinin derdini en iyi biçimde anlatabilmelidir.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu