Sağlık

Ameliyathane Hizmetleri Ne İş Yapar? | 2023

Ameliyathane hizmetleri ne iş yapar yazımızda, ameliyathanelerde görev alan hizmetli kişilerin ne iş yaptıkları, nasıl iş bulabilecekleri ve mesleki gerekliliklerini hep birlikte inceleyeceğiz. Ameliyathane hizmetleri, ameliyathane de bulunan tüm ekipmanların ve cerrahi malzemelerin hazırlanması, ameliyata uygun hale getirilmesi, ameliyat ekibine yardımcı olunması, ameliyat sonrası tüm aletlerin sterilizasyonunu yapar.

Ülkemizdeki bir çok üniversite yetenekli, sıkı disipline sahip, yükümlülüklerini başarı ile yerine getiren ameliyathane hizmetleri teknikeri adaylarını eğiterek sağlık sektöründeki açığı kapatmayı hedeflemektedir.

Yazımızın devamında ameliyathane hizmetleri ne iş yapar, ameliyathane hizmeti teknikeri olmak adına neler yapılması gerektiği, ameliyathane hizmetleri nedir, gibi bir çok konuyu ele alacağız.

Ameliyathane Hizmetleri Nedir, Nasıl Olunur?

ameliyathane hizmetleri personelleri.
ameliyathane hizmetleri personelleri.

Dilerseniz, mesleğimize biraz daha yakından bakalım. Ameliyathane hizmetleri, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından 2 yıllık önlisans eğitim programına verilen addır. Ameliyathane hizmetleri adayları, ilgili bölümü okuyabilmek için TYT 188,68 taban puanını (burssuz) geçmeleri yeterlidir. Tam burslu eğitim veren üniversitelerimiz ise ortlama TYT 322,32 taban puanını geçerek eğitime başlanabilmektedir.

– Detaylı taban puan listesi için lütfen makalemize göz atın: https://neisyapar.com/ameliyathane-hizmetleri-taban-puanlari/

Ameliyathane hizmetleri bölümünü başarı ile tamamlayan adaylar, Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri unvanını kazanmaktadır. Bölüm, sağlık alanında çalışabilecek uzman kişileri bünyesinden çıkarmayı hedefleyen bir bölümdür.

2 yıllık olan bu bölüm daha sonra 4 yıllık lisans bölümlerine, DGS yardımıyla çevrilebilir. Çevrilebilecek lisans bölümleri ise;

 • Hemşirelik Bölümü,
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümü,
 • Sağlık Yönetimi Adli Tıp Teknikerliği Bölümü,
 • Sosyal Hizmet Bölümü,
 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü,

Olarak belirlenmiştir.

Ameliyathane Hizmetleri Ne İş Yapar & Sorumlulukları Neler?

Ameliyathanelerde görev alan bu kişilerin iş olanakları ve sorumlulukları ise şimdi ki konumuz. Ameliyathane hizmetleri teknikeri iş olanakları ve iş sorumlulukları;

 • Ameliyathane hizmetlerinde görev alacak kişiler, 81 ilin hemen hemen tamamında oldukça fazla sayıda iş olanağına sahip olacaklardır. Bunun temel nedeni, ülkemizde yeni kurulan sağlık kurumlarının sayısının artmasıdır.
 • Teknikerlerin sorumlulukları arasında, ameliyathaneyi, ameliyat öncesinde hazır hale getirmek ve de gerekli ekipmanları hazırlamak yer alır.
 • Ameliyat esnasında kullanılacak olan cerrahi malzemelerin sterilizasyonu da, ameliyathane hizmetleri teknikerinin sorumlulukları arasındadır.
 • Hastanın ameliyatı gerçekleştiği esnada, ameliyata giren ekibe yardımcı olmaları da gerekebilir.
 • Ameliyat tamamlandıktan sonra, ameliyat için gerekli olan cerrahi ekipmanların sterilizasyonu da yine teknikerlere aittir.

Ameliyathane hizmetleri teknikeri iş olanakları ve sorumlulukları bu şekildedir.

Detaylı olarak iş olanaklarını sıralayacak olursak;

 • Devlet hastaneleri,
 • Özel hastaneler,
 • Özel sağlık kuruluşları,
 • Araştırma hastaneleri,
 • Üniversite hastaneleri,

Gibi sağlık kuruluşlarında iş bulmaları mümkündür, böylece ameliyathane hizmetleri ne iş yapar konusuna değinmiş olduk. Sağlık alanında olan bu çalışma alanlarında kişinin, yaptığı işin ciddiyetinin farkında olması gerekmektedir. İş hayatlarında bağlı oldukları bölümdeki stres, dikkat gerekliliği, sağduyu ve sorumluluk gibi konuların altından başarı ile kalkmaları bir diğer yükümlülükleridir.

Aldığı eğitime göre en doğru yöntemleri uygulaması da kişi için gereklilikler arasındadır. Ameliyathane hizmeti teknikerleri, çalıştığı hastanelerde belirli doktorların sorumlulukları altındadırlar. Bu doktorlar, teknikere ne söylerse tekniker söylenileni eksiksiz biçimde yerine getirmelidir.

Ameliyathane Hizmetleri Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Ameliyathane hizmetleri ne iş yapar konusu dışında en çok merak edilen konu ise, ameliyathane hizmetleri maaş aralığıdır. Bu mesleğin etki eden etkenler her nekadar iş tecrübesi ve çalışılan kuruma bağlı olsa da, bir ameliyathane hizmetleri personeli’nin aldığı ortalama minimum maaş 12.800 TL‘dir.

Genel ortalamaya bakılacak olunursa, ameliyathane hizmetleri maaş tutarı 15.500 TL aralığındadır. Tecrübeli ve özel hastanede çalışan bir ameliyathane hizmetleri personeli ortalama maksimum 19.000 TL maaş almaktadır.

Web sitemizde ameliyathane hizmetleri teknikeri ve daha pek çok meslek hakkında detaylı incelemeler bulunmaktadır.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu