Hukuk

Adalet Mezunu Ne İş Yapar?⚖️Adalet Bölümü 2024

Bu yazımızda sizler için Hukuk Sektöründeki bir nevi ara meslekler ile ilgilenen, Adalet bölümünü inceleyeceğiz.

Hukuk sektörü bünyesindeki oldukça geniş alanlarda istihdam edilen bölümün, Adalet mezunu ne iş yapar konusuna kısaca değinecek olursak; Adliyelerde zabıt katipliği, icra memurluğu ve ceza infaz kurumlarında güvenliği sağlama gibi birçok işi yaparlar.

Yazımızın devamında adalet bölümü nedir, adalet mezunu ne iş yapar ve ne kadar maaş alır gibi konulara, 2024 yılının en eksiksiz ve en güncel haliyle sizler için değineceğiz!

Adalet Bölümü Nedir?

Adalet bölümü, hukuk alanında 2 yıllık önlisans eğitim veren bir üniversite bölümüdür. Bu bölüme, Adalet Meslek Yüksekokulu denilmektedir ve bu bölümü okuyan öğrenciler, genellikle bölümü “kolay” olarak görmektedir. Diğer imkanlarla beraber, Adalet Bölümü 2 yıllık en iyi bölümler arasında yer almaktadır.

Bölümün genel amacı adalet kurumlarındaki resmi evrak işlerini yürütme, hâkim ve savcılara yardımcı olma ve kayda geçirme gibi birçok görevi üstlenen nitelikli personeller ile, hukuki süreçleri hızlandırmaktır.

AÖF bölümleri arasında da yer alan Adalet bölümünü okuyabilmek için yaklaşık olarak 174,11 taban puanı ve 1.624.112 TBS (başarı sıralaması) şartı bulunmaktadır. Adalet bölümünden başarı ile mezun olan adaylar, “Adalet Meslek Elemanı” ünvanı almaktadır.

Mezun olan adaylar, diledikleri taktirde DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile 4 yıllık hukuk bölümüne geçebilir ve avukatlık veya savcılık gibi hukuk mesleklerini icra edebilirler.

Bölümünden mezun olan Adalet bölümü öğrencilerini birçok alanda önemli iş, görev ve sorumluluklar beklemektedir.

Adalet Bölümü Okuyanların Yorumları

Çabuk iş bulmak istiyorsanız, bu bölümü tavsiye ederim. Mustafa Berkant

Okumak zor mu? Okuması zor değil. Diğer önlisans bölümleri gibi, pek bir farkı yok. Ama tabi ki bu bölüme ilgi duymak gerekli. Neslihan Saykal

Adalet bölümü okumanın en büyük avantajı bence DGS ile Hukuk bölüme geçiş yapılabilmesi. Rabia Akyol

Sizde Adalet Bölümü ile ilgili görüşlerinizi, yorum kısmında belirtebilirsiniz. Yorumunuzun “Adalet Bölümü Okuyanların Yorumları kısmında yayınlanmasını da istiyorum” şeklinde belirtmeniz halinde, yorumunuz buraya eklenecektir.

Adalet Mezunu Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Neler?

Adalet mezunu ne iş yapar yanıtı, kişinin iş kariyerini yürüttüğü Adalet alanına göre değişebilmektedir. Günümüzde Adalet Meslek Yüksekokulu bölümünden mezun olan öğrencilerin yaptıkları işler, görev ve sorumlulukları şu şekildedir;

 • Hukuksal süreçteki işlemlerin takibini yapmak.
 • Hâkimlerin kararlarını uygulamaya sokmak.
 • Mahkeme ilamının icraya konulması işlemlerini gerçekleştirmek.
 • Alacaklıların tahsilini gerçekleştirme işlerini yürütmek.
 • Avukatlık bürolarında, Avukatın sekreterlik, danışmanlık veya yardımcılığını yapmak.
 • Gerekli Devlet daireleri ile yazışmaları yapmak, evrak dosyalamalarını yapmak.
 • Cezaevlerinde Gardiyanlık yaparak mahkumların hayatını sürdürme, disiplinini sağlama ve topluma kazandırma düzenini sağlamak.

Bazı adalet mezunu ne iş yapar sorusuna verilebilecek yanıtlarındandır. Adalet Meslek Yüksekokulu mezunlarını, kamu sektöründe son derece geniş iş imkanları beklemektedir.

Adalet Bölümü İş İmkanları

Adalet bölümü iş imkanları adliyelerden özel bürolara kadar oldukça geniş bir alanda mevcuttur. Adliyelerin çeşitli departmanlarında ve özel hukuk bürolarında avukat yardımcılığı iş imkanlarına sahip olabilen Adalet Bölümü mezunları, detaylı olarak şu alanlarda iş imkanı sağlayabilmektedir;

 • Mahkemelerin yazı işlerinde.
 • Ceza İnfaz Kurumlarında.
 • Adliye kâtipliğinde.
 • İcra memuru, icra memuru yardımcısı veya icra müdürü pozisyonunda.
 • Noterliklerde.
 • Yazı işleri sorumlusu veya müdürlüğü pozisyonunda.
 • Mübaşirlik pozisyonunda.
 • Zabıt kâtipliğinde.
 • Avukatlık büroları, avukat yardımcılığında.
 • Avukat kâtipliğinde.
 • Cumhuriyet Savcılıklarında.
adalet mezunu ne iş yapar
i̇stihdam sağlayanlar ile ilgili istatistiki tablo.

İş imkanı sağlayabilmektedir. Ayrıca Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu öğrencileri, özel sektörde de istihdam edilebilmektedir.

Adalet Mezunu Özel Sektörde Ne İş Yapar?

Genellikle devlet kurumunda istihdam edilen Adalet Mezunları, ayrıca özel sektörde; hukuk bürolarında, avukat ofislerinde, mali müşavirlik bürolarında ya da muhasebe büroları gibi özel sektör alanlarında iş yapabilmektedir.

Adalet mezunu öğrencilerin KPSS ile de atandıkları, birçok alan bulunmaktadır.

Adalet Mezunu KPSS İle Nerelere Atanır?

Adalet Mezunları, KPSS sınavı ile; mahkeme, ceza infaz kurumları, mahkeme yazı işleri, icra daireleri ve Cumhuriyet Savcılığı gibi alanlara atanırlar.

Ataması gerçekleşen Adalet Mezunları, mesleki kariyerlerinde birçok farklı ünvanı alabilmektedir.

Adalet Mezunu Ne ünvanı alır?

Adalet mezunu, mezun olduktan hemen sonra “Adalet Meslek Elmanı” ünvanı almaktadır. Ancak mesleki kariyerinde zamanla alabileceği bazı ünvanlar ve adalet okuyan ne olur konusuna değinecek olursak;

 • İcra Memuru.
 • İcra Müdürü.
 • Adli Kâtip.
 • Zabıt Kâtibi.
 • Mübaşir.
 • Yazı İşleri Memuru.
 • Yazı İşleri Müdürü.

Adalet mezunu ne ünvanı alır örneklerindendir. Mesleki kariyerinde zamanla bu tarz unvan alabilen Adalet Mezunları, oldukça cazip tutarlarda maaşlar alabilmektedir.

Adalet Bölümü Maaşları 2024

Adalet bölümü maaşları genellikle devlet bünyesinde çalışılması sebebiyle genellikle oldukça tatmin edici seviyelerdedir. Çalışma alanları ve mesleki ünvanlarının yukarıdaki başlıklarda da belirttiğimiz gibi çok fazla olması sebebiyle, adalet bölümü maaşları oldukça farklılık gösterebilmektedir.

Ancak genel olarak belirtmemiz gerekirse, adalet bölümü maaşları genellikle şu ortalamadadır;

Yeni mezun ve kamuda görevli bir Adalet Mezunu, 2024 yılında ortalama 22.500 TL maaş alabilmektedir. Orta düzeyde tecrübeye sahip bir Adalet bölümü çalışanı ise yaklaşık 24.800 TL maaş alabilmektedir. Görevinde “müdürlük” ünvanına kadar ulaşabilmiş bir Adalet bölümü çalışanı ise, yaklaşık olarak 35.000 TL maaş alabilmektedir.

Maaş tutarlarına ek gösterge aylığı, kıdem aylığı, yan ödeme aylığı, özel hizmet tazminatı, ek ödeme ve il adalet hizmetleri tazminatının da eklenmesi ile Adalet bölümü çalışanları maaşlarına 5.000 TL8.000 TL arasında ek ücret alabilmektedir.

Belirtilen maaş tutarlarının bilgilendirme amaçlı ve ortalama maaş tutarı olduğunu lütfen unutmayınız.

“Adalet Mezunu Ne İş Yapar? Adalet Bölümü Nedir?” yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, lütfen aşağıdaki bölümden yorum yazmayı ve sitemizi takipte kalmayı unutmayın!

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu