Uncategorized

4 Yıllık Lojistik Mezunu Ne İş Yapar?

4 Yıllık Lojistik Mezunu Ne İş Yapar?

Lojistik kelime anlamı olarak temin noktası ile tüketim noktası arasında bir ürün hizmetin ya da insan kaynaklarının taşınması aktarılması gibi işlerin en hızlı güvenilir ve uygun biçimde yapılmasına denir. Lojistik mezunu ise işletme alanına giren ya da çıkan malzemelerin hareketlerini, giriş ve çıkışlarını kontrol ederek kayıt altına alan kişilerdir. Bu malzemelerin kontrol edilip kayıt altına tutulmasının yanı sıra fatura kesim işlemi ile de ilgilenmektedirler. Sistem üzerinden fatura kesmek, irsaliye çıkarmak ya da etiket çıkarmakta bu kişilerin görevidir. Lojistik mezunu kişilerin yaptıkları işler bir rutin içermektedir. Bu nedenle bu işleri yapmaktan zevk alacak kişilerin tercih etmesi gerekmektedir.

Günümüz şartlarında ticaretin yurt içi odaklı olmak yerine global hale gelmesiyle birlikte önem kazanan bir bölüm olmuştur. Yurt dışı ile gerçekleşen ticaretin en iyi seviye de olması için lojistik hizmetlerinin verimli ve kaliteli olması gerekmektedir. Ticaret için oldukça önem arz eden bu bölümün amacı ulusal ve uluslararası dış ticarette ve lojistik alanında en önde yer almasını sağlayarak projeleri geliştiren bireyler yetiştirmek olmuştur. 4 yıllık lojistik bölümü mezunlarında işletmelerin aradığın özellikler ise lider, araştırmacı, disiplinli, sorumluluk sahibi, ekip çalışmasının uygun, iletişim becerisi yüksek ve sosyal becerilerinin gelişmiş olmasıdır. Kamu ya da özel sektörde, Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı istihdam alanları içinde yer alır.

4 yıllık lojistik mezunları iş imkanları ise şu şekildedir:

  • Depolama
  • Gümrükleme
  • Pazarlama
  • Paketleme
  • Stok yönetimi
  • İthalat
  • İhracat
  • Operasyon bölümü
  • Lojistik planlama
  • Proje hazırlama

Lojistik mezunları için iş olanakları her ne kadar fazla görünse de mezun sayısının fazla olmasından kaynaklı iş bulma sıkıntısı da yaşanmaktadır. Ayrıca her bölümde olduğu gibi lojistik mezunları kişiler gerekli belgeleri ve sınavları da tamamlayarak akademisyenlikte yapabilir.

Lojistik iş olanaklarının değerlendirilmesi için beklenen bazı sınıflar bulunur. Bunlar arasında ise gelen malzemeleri bir teraziye koyarak saymak, bu malzemelerin girişlerini el terminali ile yapmak, malzemelerin gelen tırlarla irsaliye ile aynı şekilde yüklemelerin yapılması yer almaktadır.

Ne İş Yapar

Hangi meslek grubunun ne iş yaptığını merak edenler için faydalı içerikler oluşturmaktayız. Eğer sen de içeriklerimizi beğeniyorsan, bizleri takipte kalmaya devam et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu